Fantasy Horizons
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Fantasy Horizons

A kingdom where fantasy and art equally reign
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sardonicus
Newborn
Newborn
Sardonicus


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 30
Κατοικία : Συρος
Registration date : 05/02/2011

Χαρακτήρας
Race Race: Male Elf Male Elf
Class: Mage
Alignment: Neutral Evil Neutral Evil

The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind   The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind I_icon_minitime05.02.11 17:15

Εχει διαβασει κανεις καποιο απο τα βιβλια της σειρας? Αν ναι,τι πιστευετε? Εγω μολις τελειωσα το 2ο ( Η πετρα των δακρυων) και τη θεωρω πολυ συναρπαστικη σειρα. respect!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mierin
Newborn
Newborn



Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ηλικία : 33
Registration date : 07/10/2010

Χαρακτήρας
Race Race: Female Human Female Human
Class: Mage
Alignment: Neutral Neutral

The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind   The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind I_icon_minitime14.02.11 0:03

Έχω φτάσει ως το 5,soul of fire Smile
αλλά η γνώμη μου δεν είναι και η καλύτερη,αν και το πρώτο μου άρεσε (αν και δεν είχα τρελαθεί και πάλι).sad
Αν δεν βαρίεσαι μπορώ να σου πω και πιο λεπτομερώς τι θέματα έχω με τη σειρά,αλλά επειδή θα μου βγεί έκθεση προειδοποιώ πρώτα=Ρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sardonicus
Newborn
Newborn
Sardonicus


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 30
Κατοικία : Συρος
Registration date : 05/02/2011

Χαρακτήρας
Race Race: Male Elf Male Elf
Class: Mage
Alignment: Neutral Evil Neutral Evil

The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind   The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind I_icon_minitime14.02.11 13:44

Tελικα τωρα που εχω φτασει στα μισα και του 3ου βιβλιου οντως αρχιζει και με ενοχλει καπως για πολλους και διαφορους λογους,αλλα το 1ο ειδικα ο β'τομος με την "εκπαιδευση" με ειχε ξετρελανει.Παντως θα ηθελα να ακουσω και την αποψη σου οσο μακροσκελης κ αν ειναι! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mierin
Newborn
Newborn



Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ηλικία : 33
Registration date : 07/10/2010

Χαρακτήρας
Race Race: Female Human Female Human
Class: Mage
Alignment: Neutral Neutral

The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind   The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind I_icon_minitime14.02.11 23:33

Το τρίτο είναι το Blood of the fold?αν είναι αυτό,έχει ένα απο τα πιο κουλά τέλη(σικ)που έχω διαβάσει σε βιβλίο confused
Ευχαριστώ^.^όταν μιλάω για φάντασυ πωρώνομαι και γράφω κατεβατά=Ρ πολλά άτομα "φανατίζονται" με κάτι τέτοια και αμα πεις αντίθετη γνώμη αρχίζουν και σε βρίζουν για αυτό ρωτάω Smile
(κάτι άκυρο,αλλά έχω όλη τη σειρά στα αγγλικά και δεν έχω ιδέα πως τα έχουν μετφράσει για αυτο βάζω ονόματα και λοιπά κατευθειαν στα αγγλικά μην γίνει μπέρδεμα,αν θες διευκρίνηση πες μου Smile )
Καταρχάς,ο Richard (δεν θυμάμαι τι έχει κάνει ως εκει που έχεις φτάσει όποτε μιλάω για όσα έχω διαβάσει εγώ)γίνεται τελείως ψυχοπαθής(με το οποίο δεν έχω πρόβλημα γιατι μου αρέσουν χαρακτήρες με ψυχολογικά προβλήματα γενικά)αλλά ο Goodkind το παρουσιάζει σαν την απόλυτα σωστή και ηρωική συμπεριφορά,και γενικά του δίνει το αλάθητο σε οτιδήποτε κάνει και όποιος έχει αντίθετη γνώμη φεύγει με συνοπτικές διαδικασίες=Ρ
Στα επόμενα βιβλία εισάγει και σε υπερβολικό βαθμό τις θεωρίες του,κυρίως του ομπτεκτιβισμού που ασπάζεται,αλλά όταν λέμε μεγάλο βαθμό εννοώ 10+ σελίδες με μονόλογο του Richard
Και γενικά έχει πολλές "τρύπες" και ασυνέπειες στα βιβλία και πολλά πράγματα που γίνονται χώρις εξήγηση(αν θα φτάσεις στο τέλος θα καταλάβεις=Ρ).Και πολλές ιδέες του(ιδιαίτερα το σύστημα μαγείας του και οι Sisters of the light)και όλο το concept με τους Baka Ban Mana είναι αντιγραφή απο το Wot(όπως πχ και το Stone of tears,στο wot υπαάρχει Stone of Tear),αλλά ο Goodkind επιμένει πως δεν το έχει διαβάσει και είναι μικρός για να διαβαζει τα βιβλία του όποιος βλέπει ομοιότητες!
Τέλος γιατί έχω γράψει κατεβατό,δεν συμπαθώ τον Goodkind σαν άτομο,αν κ αυτό δεν έχει σχέση αυστηρά με τα βιβλία.Δεν ξέρω αν έχεισ διαβάσει συνεντέυξεις του,αλλά είναι πολύ ειρωνικός και προσβλητικός και επίσης επιμένει πως δεν γράφει φάντασυ και οτι το φάντασυ είναι ένα είδος που έχει πεθάνει και αυτός το ανέστησε=Ρ Έχει πει πως όσοι συγγραφείς γράφον κανόνες για το σύστημα μαγείας του είναι ψώνια και το κάνουν για ν εντυπωσιάσουν,και πως το φάντασυ είναι για weirdos μόνο και εκτός απο wordbuilding δεν ασχολείται με τπτ άλλο,γενικά καταλαβαίνεις στυλ=Ρ Surprised Surprised
Εσένα τι δεν σ αρέσει?ελπίζω να μην σου έσπασα τα νεύρα με το κατεβατό μου:$
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sardonicus
Newborn
Newborn
Sardonicus


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 30
Κατοικία : Συρος
Registration date : 05/02/2011

Χαρακτήρας
Race Race: Male Elf Male Elf
Class: Mage
Alignment: Neutral Evil Neutral Evil

The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind   The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind I_icon_minitime15.02.11 0:45

Καθολου δε μου τα σπασες!Αραξε..Εγω τα γουσταρω τα κατεβατα. Smile

Εμενα μου την εδωσε η συνεχης εισαγωγη χαρακτηρων που μας "βολευουν" ετσι για να βγει το βιβλιο,βλ μπακα μπαν μανα και σια, το οτι ξερεις πως ολα θα πανε καλα για τους ηρωες οποτε διαβαζεις αναγκαστικα απο ενα σημειο και μετα,αν με πιανεις, το οτι γινεται ενα μπουγιο με απειρες πληροφοριες για το τιποτα,και μαλιστα υπαρχουν και ανεξηγητα πραγματα οπως ανεφερες,ειδικα στο 2ο βιβλιο με τον ξανα-θανατο του Νταρκεν Ραλ που ειναι οτι να ναι και την ΥΠΕΡΦΟΛΑ με τα καλα πνευματα....Αλλα μου την εσπασε και αυτη η κενοτητα των χαρακτηρων με μπροσταρη τον Ριτσαρντ που συνεχως ειναι του στυλ "Θα κανω το καλο οτι και αν λενε οι αλλοι,κανεις δε θα με σταματησει,και εχω επιφορτιστει με την ευθυνη και ειμαι τοσο ηρωας" + το οτι του εχει δωσει ισα με 15 ιδιοτητες, καχαριν,ερευνητης,μαγος Προσθετικης,μαγος Αφαιρετικης,Βασιλιας Ντ'Χαρα,γιος του Ραλ,εγγονος του Ζεντ,αντρας της Μητερας εξομολογητριας...Ε αραξε ρε φιλαρακι πια!!!

Βεβαια θα μου πεις τι σοι ποστ ειναι αυτο αμα καταληγεις να θαβεις τη σειρα,αλλα καθε βιβλια εχουν τα καλα και τα κακα τους...Λιγα ειναι τα τελεια βιβλια και χαιρομαι που βρηκα καποιον να μοιραστω τους προβληματισμους μου για αυτη τη σειρα που μεχρι ενα σημειο με ειχε πωρωσει παρα πολυ!

Τσιμπα και ενα τραγουδακι! (ασχετο βεβαια,αλλα γουοτεβερ!!!) Razz

https://www.youtube.com/watch?v=N05dzXWd4Yg
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mierin
Newborn
Newborn



Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ηλικία : 33
Registration date : 07/10/2010

Χαρακτήρας
Race Race: Female Human Female Human
Class: Mage
Alignment: Neutral Neutral

The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind   The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind I_icon_minitime15.02.11 14:52

Ναι,καταλαβαίνω απόλυτα τι λες,βασικά πιστεύω πως αν είχε γραφτεί διαφορετικά ο Ριτσαρντ, η σειρά θα ήταν καταπληκτική,πχ με όλο αυτό που έγινε στο πρώτο βιβλίο με τον Darken Rahl και που αφού τον σκότωσε ο Richard ανακάλυψε πως ήταν πατέρας του,θα μπορούσε ο Goodkind να φτίαξει ένα πολύ συμπαθητιό ήρωα που θα φοβάται μην γίνει σαν τον πατέρα του και να βλέπει φίλους του να απομακρύνονται για τον ίδιο λόγο μπλα μπλα καταλαβαίνεις τι λέω=Ρ αλλά ο Goodkind έγραψε μισή παράγραφο με τον Ριτσαρντ να αγχώνεται για αυτό και το θέμα έληξε.Και παρόλο που φέρεται ακριβώς όπως ο πατέρας του(δεν ξέρω αν έχεις φτάσει σ εκείνο το σημείο που λέει στους πρέσβεις των χωρών της Midland πως αν δεν σημαχήσουν με την D'hara είναι εχθροί του,πολύυυυ δημοκρατικό=Ρ)κανείς δεν του λεέι τίποτα και όλοι τον λατρεύουν confused
Εμένα δεν είναι τόσο το θέμα μου οι άπειρες πληροφορίες γιατι χτίζουν τον "κόσμο"του(άσχετα αν είναι 90% απο τον Jordan)αλλά το πως,όπως είπες,εμφανίζει άκυρα πράγματα που δεν έχει αναφέρει ποτέ πιο πριν για να σώσει την κατάσταση(πχ στο μυαλό μ έρχεται στο 5ο(!!!)βιβλίο που θυμήθηκε στο άκυρο πως υπάρχει ένας μαγικός μηχανισμός άμυνας για να σταματήσει την Imperial Order)και γενίκα πετάει άκυρα πράματα που φαίνονται cool χωρίς να ελέγξει αν ταιρίαζουν μ αυτά που έχει αναφέρει ως τώρα και γενικά ξεχνάει τι γράφει(πχ μετά το 2ο δεν αναφέρει καθόλου τα Boxes of Orden τα οποία κάαααπου έχουν ξεμείνει αφύλαχτα)
Οοο ευχριστώ^.^ πάρε και εσύ άλλο ένα https://www.youtube.com/watch?v=BwKpZYsSDTM
Και κάτι άκυρο αλλά ο Darken Rahl ξαναεμφανίζεται και στο 4ο=Ρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eldar55
Newborn
Newborn
eldar55


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 45
Registration date : 18/04/2011

The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind   The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind I_icon_minitime18.04.11 21:20

τα βιβλία της σειράς τα έχω διαβάσει όλα. Ο τρόπος γραφής είναι καλώς, εμπορικώς κάποιες φορές κουραστικός αλά διαβάζεται το 4ο και 6ο βιβλίο είναι εκπληκτικά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
The Sword of Truth (Το Ξιφος της Αληθειας)- Terry Goodkind
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Fantasy Horizons :: Fantasy & Science Fiction :: Others-
Μετάβαση σε: