Fantasy Horizons
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Fantasy Horizons

A kingdom where fantasy and art equally reign
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 DUNE

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Erevos
Newborn
Newborn
Erevos


Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 36
Κατοικία : Arrakis(Θεσσαλονικη)
Registration date : 23/05/2009

DUNE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: DUNE   DUNE I_icon_minitime26.05.09 1:17

Δεν ειδα πουθενα τοπικ για μια απ τις μεγαλυτερες σειρες επιστημονικης φαντασιας.Το Dune του Frank Herbert.Η σειρα θεωρειται ως ο "Αρχοντας τον δαχτυλιδιων" του sience fiction χωρου.Tα 6 βιβλια του Frank Herbert σε συνδιασμο με τα sequell & prequell που εγραψαν ο γιος του μαζι με τον Kevin J. Anderson,συνθετουν ενα ολοκληρο συμπαν με απιστευτη λεπτομερια...Τα γεγονοτα των βιβλιων καλυπτουν μια χρονολογικη περιοδο αρκετων χιλιαδων χρονων,γεματων πολιτικες και θρησκευτικες ιντριγκες και φυσικα πολυ επιστημονικη φαντασια (και αρκετες φιλοσοφικες προεκτασεις στα βιβλια του Frank Herbert τουλαχισοτν.)

Οποιος σκεφτεται να τα ξεκινησει , πρωτεινω να διαβασει πρωτα το αρχικο βιβλιο Dune και μετα να ξεκινησει απο την 3λογια Ledgents of Dune που προηγειται μερικες χιλιαδες χρονια πριν απο τα γεγονοτα του Dune...Εγω τωρα ειμαι στο 2ο βιβλιο της τριλογιας και πραγματικα εχω μεινει Shocked .

Επειδη το βασικο βιβλιο ειναι αρκετα περιγραφικο και αν δεν καποιος εχει υπομονη μπορει να τον αποθαρρυνει,θα πρωτεινα να δει πρωτα την ταινια (του 2000 οχι την παλια)...

Τελος να πω οτι στα Ελληνικα τα βιβλια ειναι πανακριβα και σε pocket εχουν βγει μονο 3-4 και ειναι πολυ χαλια το υλικο,ενω στα αγγλικα το public τα εχει γυρω στα 7 ευρω το καθενα Razz

Παρτε και λινκς http://en.wikipedia.org/wiki/Duniverse

http://en.wikipedia.org/wiki/Dune_miniseries
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lady Virgilia
Black Queen
Black Queen
Lady Virgilia


Αριθμός μηνυμάτων : 930
Ηλικία : 35
Κατοικία : King's Landing
Registration date : 04/12/2008

Χαρακτήρας
Race Race: Female Elf Female Elf
Class: Samurai
Alignment: Lawful Neutral Lawful Neutral

DUNE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DUNE   DUNE I_icon_minitime26.05.09 11:56

Λοιπόν... εδώ και 4 μήνες παλεύω το βασικό βιβλίο (κυρίως επειδή βαριέμαι) στα αγγλικά. Το πέτυχα γύρω στα 5.50 ευρώ Razz
Θέλω να δω τη μίνι σειρά αλλά προς το παρόν έχω δει μόνο τη μισή ταινία του Λυντς. Βρίστε με όσο θέλετε αλλά την αμαρτία μου θα την πω. Την ευχαριστήθηκα Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://erevia.deviantart.com/
Creative Mind
Newborn
Newborn
Creative Mind


Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 33
Κατοικία : Λάρισα
Registration date : 02/12/2009

Χαρακτήρας
Race Race: Female Elf Female Elf
Class: Mage
Alignment: Lawful Good Lawful Good

DUNE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DUNE   DUNE I_icon_minitime31.03.13 16:17

Μέχρι στιγμής διάβασα το πρώτο βιβλίο και έχω δει και την ταινία και τη mini-series. Και κάποια στιγμή στο μέλλον θα διαβάσω και τα υπόλοιπα βιβλία, αλλά σιγά σιγά γιατί είναι πολλά τα βιβλία και τα λεφτά λίγα!! Razz
Θα 'θελα να τα αγοράσω στα ελληνικά, αλλά όταν λες ότι είναι χάλια το υλικό εννοείς το εξώφυλλο, ή το ότι η μετάφραση είναι χάλια; Γιατί αν η μετάφραση είναι το πρόβλημα κρίμα να τα αγοράσω στα ελληνικά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://creativemind2210.blogspot.com
Shoot-man
Apprentice
Apprentice
Shoot-man


Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ηλικία : 26
Κατοικία : Παντου και πουθενα
Registration date : 04/01/2011

Χαρακτήρας
Race Race: Male Elf Male Elf
Class: Avenger
Alignment: Chaotic Good Chaotic Good

DUNE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DUNE   DUNE I_icon_minitime04.05.13 15:21

Φιλε μου, αρχισα με το βασικο βιβλιο 'Ντιουν' και τωρα ειμαι στο τριτο ('Τα παιδια του Ντιουν). Πρεπει να ομολογισω πως ειναι καταπληκτικα! Ειναι η καλυτερη σειρα που εχω αρχισει μεχρι τωρα και ειμαι εντυπωσιασμενος :D
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
DUNE
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Fantasy Horizons :: Fantasy & Science Fiction :: Others-
Μετάβαση σε: